tel. 693-832-836

skype: dariusz.makulec

e-mail: dariusz.makulec@makulec.com

Prawo nieruchomości

W polskiej gospodarce można zaobserwować, jak od lat rośnie udział nieruchomości w majątku narodowym. Regulacje z nimi związane stanowią istotny obszar szeroko pojętego prawa gospodarczego , ponieważ dotykają każdego, obejmują bowiem sprawy związane z domami, mieszkaniami, sklepami, hotelami, zakładami pracy, fabrykami, szpitalami, galeriami handlowymi i szeregiem innych obiektów o charakterze mieszkalnym, produkcyjnym czy usługowo-handlowy. Ogromna liczba osób czerpie z tego rynku korzyści finansowe, a dla wielu nieruchomości są przedmiotem zabezpieczenia finansowego – właśnie dlatego prawo nieruchomości bardzo dynamicznie się rozwija.

Jakie sprawy są regulowane prawem nieruchomości?

Przed przejściem do wskazania najczęściej występujących spraw związanych z tym obszarem prawa warto pochylić się przez chwilę nad aktami, które je regulują. Przede wszystkim jest to Kodeks cywilny, ale nie należy pomijać ustawy o własności lokali, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawa deweloperska), ustawy o księgach wieczystych, a także o wielu innych aktach prawnych, które mogą mieć zastosowanie w danym przypadku. Nasza kancelaria adwokacka udzieli porad prawnych (ustnie i pisemnie) wskazując do jakich przepisów można się w Państwa sytuacji odwołać.

Prawem nieruchomości mogą być objęte sprawy związane z:

  • geodezyjnym oznaczeniem nieruchomości,
  • obrotem nieruchomościami i szczególnymi zasadami tego obrotu,
  • posiadania i dzierżenia nieruchomości,
  • zasiedzenia,
  • świadectwem charakterystyki energetycznej,
  • pozwoleniem na budowę rozbiórkę czy użytkowanie obiektu budowlanego,
  • spółdzielczym prawem do lokalu,
  • użytkowaniem wieczystym,
  • dokumentowaniem tytułu własności nieruchomości,
  • umowami sprzedaży, zamiany czy darowizny nieruchomości.

Nasza kancelaria adwokacka oferuje również wsparcie w zakresie pierwokupu, odkupu, wykupu, pierwszeństwa nabycia i nabycia za zapłatą równowartości pieniężnej. Proponujemy także pomoc w kwestiach pełnomocnictwa i zgody małżonka przy czynnościach prawnych dotyczących nieruchomości czy podziału majątku. W kancelarii możemy zapewnić także wsparcie prawnika w sporach sąsiedzkich, jak też w postępowaniach dotyczących rodzinnych ogrodów działkowych.

Pomoc kancelarii adwokackiej

Wsparcie adwokata z naszej kancelarii nie ogranicza się do udzielania porad prawnych. Proponujemy także przygotowywanie rzetelnych opinii, jak również sporządzamy stosowne wnioski i dokumentację (m.in. umowy, regulaminy, itp.). Ponadto reprezentujemy naszych Klientów przed sądami oraz organami administracyjnymi. Obsługujemy klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców, oferując pomoc doraźną bądź stałą współpracę. Chcąc skorzystać z naszej obsługi prawnej należy skontaktować się z jedną z naszych filii w Nowym Sączu, Warszawie, Pruszkowie, Garwolinie bądź Mińsku Mazowieckim.